TREND

Allianties van initiatieven én systeemspelers ontstaan

Het is de tijd van samenwerken. Samenwerkingsverbanden worden groter, breder en meer integraal. In de allianties werken bedrijven, initiatieven, ngo’s en deels ook overheden samen. Grenzen vervagen, de maatschappelijke opgaven zijn niet (meer) van de overheid alleen.

We zien grote allianties in de natuur-hoek. Meer dan 450 bedrijven, organisaties en overheden werken in 20 lokale Green Business Clubs samen aan concrete projecten die bijdragen aan verduurzaming, vergroening en verlevendiging. Netto Natuurwinst: een gezamenlijke beweging van marktpartijen en maatschappelijke organisaties pleit voor een wettelijke norm voor het realiseren van natuurwinst bij bouw- en ontwikkelprojecten. Ze zijn aangesloten bij het Collectief Natuurinclusief. Dit bijzondere collectief werkt aan een natuur inclusieve samenleving in tien domeinen (bouw, landbouw, infrastructuur, etc.). De Reparatiecoalitie is een groeiend netwerk van bedrijven, overheden, onderwijsinstellingen en maatschappelijke initiatieven die samen bouwen we aan een reparatie-economie.

Er zijn ook veel allianties rond voedsel en gezondheid. Voorbeelden zijn: Robin Food Coalitie (samenwerking van ruim 100 MKB bedrijven in landbouw en voedsel), het Nationaal Voedselberaad (een landelijke verbindingsbeweging van lokale en regionale voedselinitiatieven) en Groen en Gezond: positieve beweging van boeren, natuurliefhebbers, voedselveranderaars, dierenbeschermers, winkels, dokters, ondernemers en vele anderen.

In Gideonstribe en Klimaattrein TBI werken bedrijven uit de bouwsector en pioniers van onderop samen aan het halen de klimaatdoelen van Parijs. Boeren, verwerkers, producenten en ontwerpers werken aan een lokaal en natuurlijk textielsysteem in Fibershed en ook VanHier werkt aan vezelketens in Nederland voor de productie van bouwmateriaal.